Archív kategorií: História

Výber projektov, ktorým sme sa počas štúdia na Technickej Univerzite v Košiciach venovali

NaKomin 2014

na-komin02V Septembri 2014 sme sa za Katedru Robotiky zúčastnili prvého ročníka súťaže NaKomín, do ktorej sa v dvoch kategóriách zapojilo celkovo 19 tímov z viacerých krajín. Úloha nebola jednoduchá –  skonštruovať robot, ktorý zvládne vyliezť po vytýčenej dráhe na priemyselný komín smerom hore aj smerom dole

Žiadny z tímov poriadne nevedel do čoho ide a ktorý typ konštrukcie sa najlepšie osvedčí. Aj u nás sa uvažovalo o rôznych riešeniach od turbín, quadrocoptérov až po závesné systémy.  No keďže sme na celú konštrukciu aj programovanie mali iba približne mesiac času, rozhodli sme sa veci nekomplikovať a vsadili sme na klasickú „humanoidnú“ štruktúru s využitím modulárnej robotickej stavebnice BIOLOID.

nakomin_01

Testovacie lezenie na komíne

Pokračovať v čítaní

Rubik’s Solver

Rubik_thumbAko Katedra Robotiky sa často zúčastňujeme rôznych prezentačných a popularizačných akcií na verejnosti, kde predvádzame  naše „diela“. Keďže Robotický futbal, ktorý bol dlhodobo hlavným exponátom už nebolo možné od polovice roku 2013 z technických dôvodov ďalej prevádzkovať, bolo potrebné vymyslieť niečo nové, podobne pútavé a aj z technického hľadiska zaujímavé. Výsledok? Rubik’s Solver!

Rubik’s Solver v sebe spája obovskú popularitu Rubikovej kocky, s pokročilými matematickými algoritmami, počítačovým videním a pneumatickými pohonmi do jedného kompaktného mechatronického celku. A navyše je to šikovný exponát, ktorý vieme rýchlo hodiť do auta a nainštalovať na mieste, keď príde z dekanátu žiadosť o účasť na nejakej akcii.

Z prezentačného hľadiska má navyše Rubik’s solver tri obrovské výhody:

  1. Poskladať Rubikovu kocku je dodnes verejnosťou považované za náročnú úlohu.
  2. Nikomu netreba vysvetlovať o čom ten stroj je, od malých detí až po dôchodcov je to každému na prvý pohľad jasné.
  3. Nie sú v ňom žiadne baterky a tým pádom môže bežať počas celej akcie bez prestávky.

optima

Noc Výskumníkov 2014 Optima Košice

Pokračovať v čítaní

Lynxmotion rover

07Pustiť sa počas vysokej školy do vlastného projektu vám často dá viac ako štúdium samotné. Projekt Lynxmotion Rover bol presne o tom. Nebola to len bakalárska práca a prvý robot, ktorý som si postavil, bol to najmä projekt, ktorý úplne zmenil môj pohľad na vzdelávanie ako také. Sám sa sebe som si totiž vyskúšal, aká dôležitá je praktická stránka vo výuke, zapojenie študentov do reálneho projektu ale najmä skutočnosť, že dnešný svet už nie je o tom, vedieť čo najviac ale práve naopak vedieť, kde čo hľadať, analyzovať a spájať informácie.

Pokračovať v čítaní

Robot Spartakus

OLYMPUS DIGITAL CAMERARobot Spartakus vznikol na základe zadania bakalárskej práce. Cieľom bolo vytvoriť robota, ktorý by sa pohyboval v priestore pomocou navigačných značiek. Konkrétne sa jednalo o čiernu navigačnú čiaru na svetlom podklade.

Podobnú úlohu riešilo v danej dobe viacero amatérskych aj profesionálnych tímov, keďže táto úloha bola aj jednou z kategórii na súťaži Istrobot. Inovatívnosť môjho robota mala spočívať v nahradení klasických optočlenov, pre sledovanie čiary, kamerovým systémom.

Pokračovať v čítaní