Bubl – 360° kamera o ktorej ešte budete počuť

bubl_2bVyzerá to tak, že rok 2015 bude pre technologických nadšencov mimoriadne plodný. Nedávno sme písali o pripravovanom smartfóne s integrovaným 3D senzorom a motion tracking kamerou menom Project Tango a dnes sa pozrieme na ďalšiu revolučnú novinku, ktorá v najbližších mesiacoch vstúpi na trh. Novinku menom Bubl…

Inšpiráciou pre Bubl bol Google Street View, konkrétne jeho panoramatická kamera, ktorú mnoho z Vás videlo aj naživo pri nedávnom mapovaní nášho regiónu. Panoramatické kamery nie sú úplnou novinkou ale doteraz boli najmä z dôvodu ceny pre bežných ľudí nedostupné. V čom je Bubl iné veľmi rýchlo pochopíte aj z ich promo videa:

Myšlienka priniesť technológiu 360° snímania do života bežných ľudí už v posledných mesiacoch takpovediac visela vo vzduchu a viacero spoločností sa pustilo do vývoja cenovo dostupných a užívateľsky jednoduchých zariadení. Okrem Bubl je už na trhu Giroptic 360 a Kodak SP360 a o tom, že sa z 360° kamier stáva nový trend svedčí aj nedávne ohlásenie podpory panoramatických videí (!) samotným Youtube.

Bubl je navrhnuté tak, aby v reálnom čase dokázalo poskytovať kompletný panoramatický obraz, čiže žiadne postupné skenovanie a následné offline spájanie snímkov, všetko v reálnom čase. Samozrejme, že je vyvíjaný ako komerčný produkt pre masy ale ako poznáme robotickú komunitu, tá si veľmi rýchlo nájde možnosti uplatnenia 360° senzora vo svojich aplikáciách.

Oficiálny začiatok predaja Bubl je ohlásený na „Spring 2015“, ale možete si ho predobjednať už dnes za $699. Ak vás zaujíma akú je kvalita obrazu z Bubl kamery prípadne ste ešte nevideli 360° video určite si pozrite Bubl.io gelériu na hlavnej stránke tohto kanadského startupu.

František Ďurovský