Lily – Flying Camera

lilydrone_webV posledných týždnoch to v ROS komunite naozaj žije – iba pred pár dňami vyšiel ROS Jade, takmer každý deň pribúda podpora pre nový hardware, chystajú sa ROSCon a ROS-Industrial konferencie a pomaly sa začínajú objavovať prvé produkty, v ktorých ROS zohráva kľúčovú úlohu. To je prípad aj Lily Drone  – novinky s obrovským komerčným potenciálom ktorá v posledných dňoch vyvolala vo svete značný rozruch. Vzhľadom na narastajúce využitie dronov pri filmovaní, bolo iba otázkou času, kedy sa podobný produkt na trhu objaví pričom podľa zákulisných informácií na výoji podobného zariadenia paralelne pracovalo viacero startupov. Zatiaľ to vyzerá že najdaľej dostal Lily Robotics – tím 5 tich vývojárov pôvodom z univerzity Berkeley. Nemá zmysel krkolomne vysvetlovať, na čo je vlastne Lily určená – z oficiálneho videa to pochopíte za pár sekúnd, čo ale stojí za zmienku je fakt, že celý vývoj prebiehal kompletne pod ROS, s využitím štandardných nástrojov ako RViz, OpenCV či rosbagov.

Oficiálne by sa mala Lily začať predávať vo Februári 2016, v súčasnosti si ju môžete predobjednať sa veľmi priaznivých 499$. Samozrejme tak ako to pri dronoch bude platiť ešte veľmi dlho, otáznou je bezpečnosť a spoľahlivosť tohto produktu, uvidíme do akej miery sa to vývojárom podarí vyladiť a či bude ROS využité aj vo finálnej verzii.

Každopádne kombinácia funkcionality (Full HD kamera so 100FPS) s prepracovanou senzorikou, vo vydarenom vodotesnom obale a v mimoriadne priateľnej cene si právom v uplynulých dňoch vyslúžila mnoho pozornosti. Vývojárom držíme palce a veríme, že sa projekt Lily podarí dotiahnuť do úspešného konca.

František Ďurovský