DARPA – Robotics Challenge 2015

darpaNázov DARPA sa väčšine robotických nadšencov spája buď s legendárnym WildCat – Four leg robotom schopným pohybu v mimoriadne ťažkom teréne, prípadne so súťažami autonómnych vozidiel Darpa Grand Challenge z roku 2004 a Urban Challenge z roku 2007. V uplynulých týždňoch sa v médiach o DARPE hovorilo opäť a to najmä v súvislosti s finále súťaže DARPA – Robotics Challenge 2015, ktorá sa konala začiatkom Júna v Pomone v Kalifornii. Práve tu sa zišla konkurencia aktuálne najvyspelejších humanoidných robotov sveta, ktoré medzi sebou súťažili plnení záchranárskych úloh v prostredí inšpirovanom japonskou Fukušimou. Okrem ukážkových robotických pádov na ktorých sa bavila laická verejnosť to bola ale najmä skvelá prehliadka aktuálnej vyspelosti humanoidnej robotiky.

HRP2-Tokyo at the Valve Photo 2- Day2_0

Robotics Challenge bol vyhlásený ešte v roku 2012, čiže tímy mali na vývoj takmer tri roky času. Už zo zadania bolo zrejmé, že súťaž bude náročná najmä zameraním, keďže roboty museli na splnenie predpísaných úloh preukázať značnú všestranosť – od schopnosti šoférovať či používať elektrické ručné náradie až po chôdzu po schodoch, nerovnom teréne a manipuláciu s rozličnými objektami. V pôvodnom zadaní sa počítalo s úplnou autonómnosťou robotov, ale nakoniec sa organizátori z viacerých dôvodov umožniť tímom roboty teleoperovať.

ViGIR_thrudoor

Do finále sa dostalo 23 robotov z celého sveta, od profesionálov s miliónovými rozpočtami až po amatérske tímy s budgetom okolo 10k$. Nakoniec DRC prekvapivo vyhral juhokórejský tím KAIST, ktorý zvládol všetkých 8 taskov v čase 44:28. Do veľkej miery mu k tomu dopomohol šikovný trik spočívajúci vo využívaní kombinovaného kolesovo – kráčajúceho spôsobu pohybu, (Obrázok nižšie), ktorým nielenže stabilizoval celú konštrukciu a šetril energiu potrebnú na balancovanie ale najmä skrátil čas presunov medzi jednotlivými stanovištami. Na druhom mieste skončil tím IHMC z Floridy s mimoriadne prepracovaným humanoidným robotom a tretí bol tím Tartan Rescue z Pitsburghu.

KAIST's DRC-HUBO at the Door

DARPA – Robotics Challenge je svojím spôsobom Formula 1 robotiky – súťaž ktorá motivuje a akceleruje súčasný vývoj v oblasti. Mnohé technológie, algoritmy či software pôvodne vyvinuté pre DRC si určite nájdu svoje uplatnenie aj vo všeobecnejšej rovine a pomôžu prípadne inšpirujú komunitu pre nasledujúci vývoj. Pre nás je mimoriadne potešujúcou správou, že z 23 robotov vo finále, rovných 18 bežalo pod ROS.

DARPA vždy veľmi dobre vedela čo robí a väčšinou dokázala s veľkým predstihom správne odhadnúť smer nadchádzajúceho technologického vývoja. Keď pred viac ako 10 rokmi po mohavskej púšti jazdili autonómne vozidlá v rámci Grand Challenge, bolo to považované za zábavku technologických nadšencov. Dnes o 10 rokov neskôr sa o nadchádzajúcej ére aút bez vodiča hovorí ako o samozrejmosti, ktorej prienik do bežnej premávky je iba otázkou času. Bude to podobné o 10 rokov aj s humanoidnými robotmi? Trafila opäť DARPA správnu oblasť vývoja? Nechajme sa prekvapiť …

František Ďurovský