ROS-Con 2015

roscon2015Prvý októbrový víkend 2015 sa v Hamburgu konala v poradí už štvrtá celosvetová konfernecia ROS developerov – ROSCon. Dátum ani miesto neboli náhodné, keďže nadväzovala na inú mimoriadne populárnu robotickú konferenciu IROS, ktorá sa konala na tom istom mieste počas pracovného týždňa. Organizátorom ROSCon bolo už tradične OSRF a v priebehu dvoch dní odznelo v hlavnej aule hamburgskej univerzity viac ako 20 prednášok sumarizujúcich nielen to najdôležitejšie čo sa v ROS komunite za posledný rok udialo ale najmä trendy a smer ďalšieho vývoja. Že išlo o najväčšiu ROS akciu roka svedčí aj fakt, že prednášateľmi boli mnohí kľúčoví vývojári ROS komunity od Morgana Quigleyiho, cez Dirka Thomasa, Shauna Edwarsa, Dave Colemana či Briana Gerkeyho. Konferencia bola prvýkrát naživo streamovaná ale ak ste ju aj začiatkom októbra premeškami nevadí. Od tohto víkendu všetko podstatné nájdete na OSRF Vimeo kanáli.

Snáď každý ROS developer si nájde medzi príspevkami topic, ktorý je jeho vývojárskej duši najbližsí. Za SRS z vyberáme aspoň nasledujúce:

Dirk Thomas z OSRF počas svojej prednášky zhrnul aktuálny stav vývoja ROS 2.0, technológie, ktoré budú do nového frameworku integorované a pozadie celého úsilia. Ak Vás zaujíma akým smerom sa bude ROS uberať v nasledujúcom období, nevynechajte príležitosť vypočuť si to najdôležitejšie od jedného z hlavných vývojárov OSRF.

Mirko Bordignon z Fraunhofer IPA a Shaun Edward zo SwRI v spoločnej prednáške informovali o novinkách zo sveta ROS-Industrial. Hovorilo sa o aktuálnych trendoch, vyvíjaných packageoch a nadchádzajúcich vývojárskych krokoch. Shaun vo svojej časti spomenul aj ROS-Profinet wrapper projekt na ktorého vývoji sa intenzívne podieľa SRS.

Veľmi zaujímavý prípevok mal aj Stefan Kohlbrecher z univerzity v nemeckom Darmstade. Zrhnul v ňom pozntaky tímu Vigir z účasti na DARPA Robotics Challenge 2015. Ako sme písali v predchádzajúcom článku, z 23 tímov súťažiacich na DARPe fungovalo na ROS rovných 18 a Tím Vigir bol jedným z nich.  Aké s ním mali skúsenosti a čo sa počas DARPy naučili a ako boli spokojný s humanoidnou platformou Atlas od Boston Dynamics si môžete vypočuť v jednej z najlepších prednášok tohtoročného ROSCon.

František Ďurovský