Prvý Tango Smartfón už čoskoro

lenovophab2pro_tango_bigV uplynulom týždni sa v Silicon Valley odohrala udalosť, ktorá aj napriek tomu, že na prvý pohľad súvisela výlučne so svetom spotrebnej elektroniky, vyvolala v značný ohlas aj v robotickej komunite. Lenovo totiž na podujatí Tech World predstavilo prvý komerčne dostupný smartfón s integrovanou technológiou Tango. O Projekte Tango a snahe Googlu integrovať 3D sensing a state-of-art lokalizačné algoritmy do smartfónov sa vie už viac ako 2 roky. No až predstavenie prvého komerčne dostupného zariadenia spolu s technickými detailami a predajnou cenou je definitívou, že sa Tango naozaj dostane k zákazníkom a nestretne ho osud Google Glass. Výsledkom spolupráce Google, Lenova a Qualcomm Tehnologies je nová „vlajková loď“ Lenovo PHAB 2 PRO prvý komerčne dostupný smartfón s integrovanou technológiou Tango.

PHAB 2 PRO je na prvý pohľad bežný smartfón vyššej triedy s mierne upravenou verziou Androidu 6.0 Marshmallow. Čo ho ale odlišuje od ostatných smartfónov je jeho senzorická výbava, konkrétne 3D senzor a Motion tracking kamera na zadnej strane zariadenia. Účel? Mapovať svet okolo seba spôsobom akým to robí človek! Jednodcho so smartfónom naskenujete miestnosť a okamžite na displeji uvidíte hotovú 3D mapu s reálnymi rozmermi.

lenovo-phab-2-pro

Kombináciou troch overených technológií: motion trackingu, 3D sensingu a lokalizácie umožňuje smartfónu určovať svoju vlastnú polohu v priestore a zanalyzovať stav, tvar a skutočné rozmery okolitého sveta spôsobom akým to doteraz žiadny smartfón nedokázal.

Z aplikačného hľadiska sa zatiaľ hovorí najmä a mapovacích možnostiach a využtí vo virtuálnej a rozšírenej realite, prípadne pri interiérovej navigácii, no každému, kto sa v robotike trocha orientuje musí byť jasné aký je potenciál tohto zariadenia. Ak bude Tango fungovať tak ako vývojari sľubujú, pre robotickú komunitu trápiacu sa so SLAMami a vizuálnou odometriou to bude opäť obrovský posun vpred.

Súčasná situácia je totiž veľmi podobná ako bola v roku 2010 pred uvedením Kinectu. 3D senzory či už na princípe Time-of-Flight alebo stereo videnia existovali dávno pred tým ale až Microsoft z 3D senzora spravil dostupný a užívateľsky prijateľný produkt. S Projektom Tango je to podobné. Prostriedky (hw, sw) umožňujúce riešiť motion-tracking, mapovanie a lokalizáciu tu už sú, fungujú a nájdete mnoho aplikácií, kde už boli úspešne použité. Ale komerčne dostupný produkt, ktorý by túto funkcionalitu priniesol do života bežných ľudí v jednom kompaktnom cenovo dostupnom zariadení zatiaľ chýba.

lenovo-phab-2-pro-apps-595x242

Samozrejme Tango je výpočtovo náročná technológia, a pre svoju plnohodnotnú prevádzku vyžaduje robustnú a výkonnú platformu. Lenovo sa nakoniec rozhodlo pre procesor Snapdragon 652 od Qualcommu, ktorý dokáže tieto nároky pokryť a umožnuje simultánne spracovanie údajov zo všetkých senzorov –  kamier, 3D senzora, motion tracking kamery, akcelerometra a gyroskopu. 6.4 palcový asertívny displej s QHD rozlíšením (2560×1440) a 16MPx fotoaparát a kamera sú taktiež dôkazom, že Lenovo to s novým PHAB2 PRO myslí vážne aj v konkurencii ostatných výrobcov prémiových smartfónov.

Vyzerá to tak, že tím Johnyho Lee, jedného z kľúčových vývojárov Microsoft Kinectu to opäť dokázal a úspešne dotiahol vývoj tejto prelomovej technológie od prvých mimoriadne sľubných prototypov až po komerčný produkt. PHAB 2 PRO bude celosvetovo dostupný od septembra 2016 a podľa informácií z AndroidPortal.sk sa bude na Slovensku predávať za cenu 499€. V Smart Robotic Systems sa už oficiálneho začiatku predaja tohto prelomového zariadenia nevieme dočkať.

František Ďurovský