HTC Vive & ROS

HTC_VIVETak sa nám to na poli rozšírenej a virtuálnej reality pekne rozbieha. V septembri náš čaká celosvetový release prvého smartfónu s technológiu Tango, v októbri príde na trh nový Oculus Rift HD, už dlhšie sa hovorí o novej RealSense technológii od Intelu a v posledných dňoch sa o slovo prihlásilo aj HTC a Valve s ich headsetom pre virtuálnu realitu známym pod názvom HTC Vive. A vyvolalo značnú pozornosť…

Čo je to HTC Vive?

Vive je súprava pre virtuálnu realitu, ktorú HTC vyvíjal v spolupráci s so známou vývojárskou spoločnosťou Valve. Na trh bola uvedená 5. Apríla 2016 a dnes je už k dispozícii aj v našich eshopoch za približne 950€. Súprava pozostáva z headsetu, dvoch senzorových staníc a dvoch ručných ovládačov pre interakciu s virtuálnym prostredím. V headsete sú zabudované dva zobrazovacie panely s rozlíšením 1 080 × 1 200 pixlov, pričom na vytvorenie čo najplynulejšieho obrazu virtuálnej reality je video streamované s obnovovacou frekvenciou 90 Hz. Základové stanice, ktoré sa umiestňujú do rohov miestnosti vysielajú laserové lúče smerom ku 32 senzorom na headsete a 48 senzorom na ovládačoch, vďaka čomu dokážu určiť presnú polohu zariadení v priestore s presnosťou 0.3mm 60 krát za sekundu. Ako to vyzerá v praxi a čo všetko je možné v s touto súpravou zažiť v hernom svete, lepšie napovie nasledujúce demo video:

Ale poďme naspať do sveta robotiky. Čím je HTC Vive zaujímavé pre robotickú komunitu? Ak ste pozorne čítali predchádzajúci odstavec je vám to už jasné – indoorová lokalizácia s presnosťou 0.3mm pri 60Hz!  HTC jednoducho pri vývoji svojho herného zariadenia vyriešilo problém s ktorým sa ešte aj dnes trápi veľké množstvo robotických vývojárov. Presná indoorová lokalizácia je totiž náročná úloha a nezriedka ju robotické pracoviská riešia nákupom komplikovaných MOCAP systémov v cenách rádovo desiatok tisíc dolárov. Tým, že HTC Vive ponúka porovnateľné parametre za neporovnateľne menšiu sumu má potenciál kompletne zmeniť spôsob akým sa v robotike tento problém rieši!

Ale podobne ako to bolo pred 5 rokmi s Kinectom, aj v prípade Vive začne byť táto technológia pre robotickú komunitu zaujímavá, až keď ju výrobca otvorí, čiže poskytne API pre vývoj vlastných aplikácií. A práve to sa udialo minulý mesiac. Valve nielenže oznámilo sprístupnenie svojej technológie aj mimo vývoja aplikácií virtuálnej reality ale zároveň v blízkej dobe začne predávať Vive verziu bez headsetu, čiže senzorové stanice a ručné ovládače v cene okolo 200 – 300$. Táto informácia vyvolala v robotickej komunite, ktorá už tradične parazituje na všemožných herných technológiách značný ohlas a výsledkom je prvý ROS package, ktorý integruje HTC Vive API s ROS od vývojárov z RoboSavvy.

Vive je zatiaľ obmedzený na lokalizáciu v priestore približne 5x5x5m ale v blízkej budúcnosti by malo byť možné rozšíriť snímací priestor pridaním ďalších senzorových staníc.  Každopádne plynulosť a presnosť lokalizácie v podaní Vive zachytená na prechádzajúcom videu je skutočne ohromujúca.

Nový Oculus, Project, Tango, Intel Real Sense, HTC Vive … čaká nás technologickými novinkami nabitá jeseň.

František Ďurovský