Project Tango – ďalšia revolúcia vo svete robotiky?

project-tangoKeď Microsoft v novembri 2010 spustil predaj Kinectu, spôsobil ním technologickú revolúciu. Čiastočnú v hernom priemysle ale totálnu v robotike. Bol to totiž prvý cenovo dostupný 3D snímač, senzor, ktorý robotickej komunite dlho chýbal. V roku 2015 robotiku pravdepodobne čaká ďalšia revolúcia – revolúcia menom Project Tango.

Tentoraz v tom nemá prsty Microsoft ale naopak Google v spolupráci s Advanced Technology and Perception Group, OSRF (ROS) a viacerými univerzitami. Tango je na prvý pohľad bežný smartphone s operačným systémom Android. Na rozdiel od štandardných modelov je však na zadnej strane vybavený 3D senzorom a motion tracking kamerou. Účel? Mapovať svet okolo seba spôsobom akým to robí človek! Jednodcho so smartphonom naskenujete miestnosť a okamžite na displeji uvidíte hotovú 3D mapu s reálnymi rozmermi.

Project-Tango-SDK-Google-21

Samozrejme Tango je vyvíjané ako produkt, smartphone pre bežných ľudí, nie iba ako špecifický senzor, ale každému, kto sa v robotike trocha orientuje musí byť jasné aký je potenciál tohto zariadenia. Ak bude Tango fungovať tak ako vývojari sľubujú, pre robotickú komunitu trápiacu sa so SLAMami a vizuálnou odometriou to bude opäť obrovský posun vpred.

Z hľadiska technológie je súčasná situácia veľmi podobná ako bola v roku 2010 pred uvedením Kinectu. 3D senzory či už na princípe Time-of-Flight alebo stereo videnia existovali dávno pred tým ale až Microsoft z 3D senzora spravil dostupný a užívateľsky prijateľný produkt. S Projektom Tango je to podobné. Prostriedky (hw, sw) umožňujúce riešiť motion-tracking a mapovanie tu už sú, fungujú a nájdete mnoho aplikácií, kde boli úspešne použité. Ale komerčne dostupný produkt, ktorý by túto funkcionalitu priniesol do života bežných ľudí zatiaľ chýba.

Z aplikačného hľadiska sa zatiaľ hovorí najmä a mapovacích možnostiach a využtí vo virtuálnej a rozšírenej realite, prípadne pri interiérovej navigácii, každopádne čo všetko sa s Tangom bude dať robiť sa ukáže až keď sa dostane do komerčného predaja. V súčasnosti je projekt vo finálnom štádiu vývoja, prvé prototypy boli distribuované vývojárom pre prípravu aplikácií a Google v júni vyhlásil, že v spolupráci s LG  plánuje uvedenie Tanga na trh v priebehu roku 2015.

 František Ďurovský

Zdroj: theverge.com