Prvé zoznámenie s UAV

uvodTúžba ľudstva lietať je taká stará ako ľudstvo samo. Táto veta platí aj v mojom prípade. Už od detstva som obdivoval všetky zariadenia, ktoré dokázali lietať. Medzi veľké detské sny patril aj sen o helikoptére na diaľkové ovládanie. Bohužiaľ takého helikoptéry sú ešte aj v dnešnej dobe, pomerne lacnej elektroniky, dosť drahé. Preto sa sen o vlastnej helikoptére plnil iba pomaly.

Zlom nastal až v roku 2010, kedy sa mi podarilo s bakalárskou prácou vyhrať 1. miesto v súťaži Schneider Electric o najlepšiu diplomovú/bakalársku prácu a semestrálny projekt. Prvá cena bola spojená so zaujímavou finančnou odmenou. Po dlhom zvažovaní padlo rozhodnutie kúpiť si helikoptéru T-Rex 600 a tým sa začala dlhá cesta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Keďže som chcel spojiť svoje dve vášne – robotiku a letectvo, rozhodol som sa, že skúsim vytvoriť pre T-Rexa autopilota. To som ešte netušil aká náročná a dlhá cesta k tomuto cieľu vedie.

Začiatok sa niesol v zoznamovaní sa s pojmom inerciálna navigácia. Pod týmto pojmom sa skrýva všetko ohľadom informácie o stave helikoptéry v priestore. Jej poloha, natočenie, rýchlosť, rotácia.  V tomto období vznikli prvé pokusné dosky s jednoduchými analógovými akcelometrami a gyroskopmi. Všetko bolo pre mňa úplne nové.

Vďaka týmto prvým doskám som začal prenikať do tajomstiev UAV a začala sa dlhá púť, ktorá pokračuje na doktorandskom štúdiu, kde stále pracujem na naplnení sna vytvorenia autopilota pre môjho T-Rexa.

Ján Bačík